Na czarną godzinę: zestaw żarówek NewEmergency BOX

Jeśli jak dotąd nie przydarzyła Ci się konieczność niespodziewanej wymiany żarówki, jesteś prawdziwym szczęściarzem.

Jeśli jak dotąd nie przydarzyła Ci się konieczność niespodziewanej wymiany żarówki, jesteś prawdziwym szczęściarzem. Złośliwość rzeczy martwych sprawia, że większości kierowców oświetlenie przestaje działać w długiej trasie, w środku najczarniejszej nocy – i to jeszcze tam, gdzie za zakrętem czai się patrol policji. Na taką okazję przychodzi z pomocą marka Tungsram ze swoim zestawem NewEmergency BOX, niezastąpionym w nieprzewidzianych sytuacjach.

Czego dowiesz się z tego wpisu?

  • Czym grozi jazda z niesprawnym oświetleniem?
  • Czym jest zestaw żarówek NewEmergency BOX?
  • Z czego składa się zestaw NewEmergency BOX?

W skrócie

Zastanawiasz się, po co Ci w samochodzie zestaw żarówek? Na czarną godzinę – i to dosłownie! Gdy w podróży nagle któreś z obowiązkowych świateł przestaje świecić, powinieneś jak najszybciej naprawić usterkę. Jazda z niesprawnym oświetleniem nie tylko grozi utratą dowodu rejestracyjnego, ale też jest bardzo ryzykowna. Zarówno reflektory główne – mijania i drogowe – jak i kierunkowskazy czy stopy są niezbędne do komfortowego i bezpiecznego poruszania się po drogach. NewEmergency BOX marki Tungsram to komplet zapasowych żarówek do obowiązkowych elementów oświetlenia pojazdu, który powinieneś mieć zawsze przy sobie.

Na nieprzewidziane sytuacje

Właściciele starszych samochodów z wadliwą instalacją elektryczną wiedzą, że warto wozić przy sobie zapasowe żarówki. Jednak zwykle w schowku trzymają tylko tę, która najczęściej im się przepala, aby wymienić ją w razie potrzeby. A co, jeśli nagle inny z obowiązkowych elementów oświetlenia przestanie działać?

Zresztą awarie oświetlenia dotyczą w takiej samej mierze youngtimerów, co kilkuletnich aut. I choć o halogenach można powiedzieć wiele dobrego – także to, że są bardzo wydajne i żywotne – to jednak na pewno nie są one niezniszczalne. Na szczęście ich wymiana w większości modeli samochodów jest dziecinnie prosta. A w każdym razie znacznie łatwiejsza niż w przypadku lamp ksenonowych, których niezbędnym elementem jest podpięty do bardzo wysokiego napięcia zapłonnik. Przy zgaszonym zapłonie nic nie powinno Ci zagrażać, ale lepiej dmuchać na zimne… wystarczy iskra czy zwarcie, żeby stało się nieszczęście, a uwierz – 20 tys. woltów to zdecydowanie nie jest pieszczota.

Obowiązkowe oświetlenie jest… obowiązkowe

Przepisy dokładnie określają, które lampy wchodzą w skład oświetlenia obowiązkowego. Są to światła mijania, drogowe, pozycyjne przednie i tylne, kierunkowskazy (oraz światła awaryjne), światła stopu, światło przeciwmgłowe tylne, światło cofania oraz światło tablicy rejestracyjnej. Od tej listy nie ma wyjątków. Za jazdę z niesprawnym którymkolwiek z nich policja może w najlepszym wypadku wystosować pouczenie. W gorszym wlepić mandat. W najgorszym zatrzymać dowód rejestracyjny. Może zrobić którąś z tych rzeczy, ale nie musi. Wszystko zależy od dobrej woli funkcjonariusza, a także… od Ciebie. Jeśli przy kontroli natychmiast usuniesz usterkę, problem będzie załatwiony i wszyscy zapomną o sprawie. Jednak żeby to zrobić, musisz mieć przy sobie zapasową żarówkę. I, oczywiście, umieć ją wymienić.

Tu chodzi o bezpieczeństwo!

Ale przecież przepalona żarówka to nie tylko ryzyko mandatu. To też – a nawet przede wszystkim! – narażanie bezpieczeństwa swojego i innych użytkowników ruchu. Z niesprawnym oświetleniem głównym nie masz szans odpowiednio wcześnie dostrzec przeszkód na swojej drodze i właściwie na nie zareagować. To szczególnie niebezpieczne podczas jazdy nocnej lub po prostu przy kiepskiej widoczności. Z kolei brak kierunkowskazów, świateł stopu czy cofania sprawi, że inni kierowcy nie będą w stanie przewidzieć Twoich manewrów. W razie wypadku w takiej sytuacji przestaje być ważne, czy powinieneś mieć pierwszeństwo, czy nie – przecież nikt nie czyta Ci w myślach, żeby wiedzieć, że akurat skręcasz lub hamujesz. Mamy nadzieję, że świadomie nie podejmujesz takiego ryzyka. A jeśli w drodze przytrafi Ci się podobna usterka – będziesz na nią przygotowany.

Na kłopoty – Tungsram

Czy chcemy przez to powiedzieć, że powinieneś wozić ze sobą tysiąc pudełek z zapasowymi żarówkami, bo przecież nigdy nie wiadomo, co się wydarzy? Spokojnie, wystarczy niezbędne minimum – taki komplet, który pozwoli Ci uniknąć mandatu, jeśli gdzieś w drodze policja zatrzyma Cię i poinformuje, że „coś panu nie świeci”. Albo rzucić nieco blasku na drogę, gdy sam zorientujesz się, że widoczność nie wystarcza do bezpiecznej jazdy. Bo jazda bez jednego światła jest trochę jak patrzenie na świat tylko jednym okiem… Właśnie na takie nieprzewidziane okoliczności węgierska marka Tungsram stworzyła zestaw żarówek i bezpieczników NewEmergency BOX. Mając go, nie musisz martwić się podstawowymi naprawami obowiązkowego oświetlenia w podróży.

Co znajdziesz w NewEmergency BOX?

Zestaw żarówek NewEmergency BOX jest dokładnie tym, czym sugeruje nazwa: ratunkiem w nagłych wypadkach. To podstawowe produkty, które uratują Ci skórę w razie niespodziewanej awarii.
W ofercie sklepu Autolamp znajdziesz zestaw NewEmergency BOX z 4 wariantami żarówek do świateł głównych: H1 spotykaną w samochodach starszego typu, dwuwłóknową H4, jednowłóknową H7 oraz zestaw łączony z żarówkami H1 i H7. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat poszczególnych typów żarówek, koniecznie przeczytaj wpisy:

Żarówka H1 – budowa i zastosowanie
Żarówka H4 – budowa i zastosowanie
Żarówka H7 – budowa i zastosowanie

Poza halogenem do świateł głównych w NewEmergency BOX znajdują się wymienniki do lamp tylnych i świateł stopu, żarówka kierunkowskazu oraz pomocnicze miniatury, nadające się na przykład do oświetlenia tablicy rejestracyjnej, a także zapasowe bezpieczniki, niezbędne, jeśli z awarią oświetlenia wiąże się także spięcie w instalacji elektrycznej. Całość zamknięta jest w plastikowym pojemniku z zatrzaskiem, dzięki któremu wszystkie elementy zawsze są w jednym miejscu. Gdy wymieniasz tylko jedną żarówkę z zestawu, nie musisz zastanawiać się, gdzie schować pozostałe. Pojemnik możesz też uzupełnić we własnym zakresie pojedynczymi brakującymi żarówkami, żeby zawsze mieć zapas pod ręką.

Zestaw zapasowych żarówek to rzecz niezbędna zwłaszcza w długiej podróży. Tym bardziej, że są państwa, w których zapasowy komplet żarówek na pokładzie to wymaganie określone przepisami. Należy do nich choćby nasz południowy sąsiad – Czechy.
Niezależnie od tego, dokąd się wybierasz, u nas znajdziesz niezawodne oświetlenie do swojego pojazdu. Niezawodnych halogenów i ksenonów marki Tungsram szukaj na autolamp.pl.

Źródło zdjęć: autolamp.pl, shutterstock.com