Żarówki halogenowe H7 – budowa i zastosowanie

Halogeny H7, choć pojawiły się na rynku już w latach 90., wciąż pozostają najpopularniejszym typem żarówek samochodowych.

Halogeny H7, choć pojawiły się na rynku już w latach 90., wciąż pozostają najpopularniejszym typem żarówek samochodowych. Ponieważ stosuje się je w reflektorach głównych auta, to właśnie one w ogromnym stopniu wpływają na bezpieczeństwo i komfort jazdy. Jeśli zależy Ci na tym, aby widzieć więcej i szybciej dostrzegać przeszkody na jezdni, wybierz żarówki H7 o podkręconych parametrach. Jakie? Dowiesz się z naszego wpisu!

Czego dowiesz się z tego wpisu?

  • Żarówki halogenowe – jak działają?
  • W jakich światłach stosuje się żarówki halogenowe H7?
  • Żarówki halogenowe H7 Tungsram – jakie warto wybrać?

W skrócie

Żarówki halogenowe H7 stosuje się w reflektorach głównych samochodu – światłach drogowych i mijania. Ponieważ odpowiednie oświetlenie samochodu w ogromnej mierze wpływa na bezpieczeństwo jazdy, warto wybierać halogeny o zwiększonej efektywności. Takie produkty ma w swojej ofercie Tungsram. Znajdziesz wśród nich serie:

  • MegaLight Ultra o wydłużonej wiązce światła;
  • SportLight o niebieskawej barwie, zbliżonej do barwy światła, jaką emitują ksenony;
  • ExtraLife o zwiększonej żywotności.

Tungsram oferuje też żarówki H7 do świateł samochodów ciężarowych (Heavy Duty) oraz do motocykli.

Jak działa żarówka halogenowa?

Pierwsze żarówki halogenowe pojawiły się na rynku w latach 60. i niemal natychmiast zyskały miano wynalazku rewolucyjnego, zwłaszcza w motoryzacji. Od swoich poprzedniczek różnią się przede wszystkim budową, a konkretniej – rodzajem gazu, który wypełnia kwarcową bańkę. W halogenach, oprócz standardowej mieszanki takich związków, jak azot, argon czy krypton, znajdują się też pierwiastki pochodzące z grupy halogenów, zwykle jod lub brom. Ich zastosowanie pozwoliło wyeliminować problem, z którym borykano się od czasów wynalezienia pierwszej żarówki – ciemnienia bańki.

W każdej żarówce, również halogenowej, pod wpływem ciepła, jakie generuje zasilający ją prąd, z żarnika odrywają się cząsteczki tworzącego go wolframu. Krążą potem wewnątrz bańki, osadzając się na ściankach w postaci ciemnego nalotu, który z czasem całkowicie zasłania emitowane światło. W żarówkach halogenowych zapobiegają temu pierwiastki z grupy halogenów – łączą się z drobinkami wolframu, a następnie „przyciągają” je z powrotem w kierunku żarnika. Dzięki temu procesowi, zwanemu halogenowym cyklem regeneracyjnym, oświetlenie jest wydajniejsze – wyróżnia się dłuższą żywotnością i lepszymi właściwościami świetlnymi.

Żarówka H7 – zastosowanie i charakterystyka

Halogeny H7 stosuje się w reflektorach głównych samochodu – w światłach drogowych i mijania. Są żarówkami jednowłóknowymi, a więc obsługują jednocześnie tylko jeden rodzaj oświetlenia (w przeciwieństwie do dwuwłóknowych żarówek H4, które można przełączać pomiędzy światłami). Wyróżniają się mocą znamionową 55 W, napięciem wyjściowym 12 V i wydajnością świetlną na poziomie 1500 lumenów. Mocuje się je za pomocą trzonka PX26d. Średni czas pracy żarówek H7 szacuje się na ok. 350–550 godzin.

Żarówki H7 od Tungsram

Mawia się, że wynalezienie i wprowadzenie do powszechnej produkcji żarówek halogenowych w znacznym stopniu wpłynęło na oblicze nowoczesnej motoryzacji. I coś w tym jest – już od ponad pół wieku halogeny wciąż pozostają najpopularniejszym rodzajem oświetlenia samochodowego. Z lampami ksenonowymi i diodami LED, wyróżniającymi się o wiele lepszymi parametrami świetlnymi, wygrywają przede wszystkim za sprawą ceny. Są tanie w produkcji i nieskomplikowane w wymianie. Aby jednak doścignąć konkurencję, producenci halogenów nieustannie wypuszczają na rynek ich ulepszone wersje – świecące dłużej lub mocniej, bardziej odporne na wstrząsy, emitujące jaśniejsze światło. Tą drogą poszła też węgierska marka Tungsram, która w branży oświetleniowej działa już od ponad 120 lat.

W ofercie Tungsram znajdziesz żarówki halogenowe H7 o przeróżnej charakterystyce. Wydłużona żywotność? Proszę bardzo! Dłuższa i szersza wiązka światła? Jasne. Temperatura barwowa zbliżona do tej, jaką emitują ksenony? Nie ma sprawy! Wystarczy wybrać odpowiednią serię.

Żarówki H7 MegaLight Ultra +90% / +120% / +130% / +150%

Jeśli szukasz halogenów charakteryzujących się podkręconymi parametrami świetlnymi, postaw na serię MegaLight Ultra. Znajdziesz w niej żarówki, które – dzięki specjalnemu układowi włókien i powłok – emitują dłuższą niż ich standardowe odpowiedniki wiązkę światła. Wartość przy nazwie informuje, o ile procent dłuższą. Najmocniejszym punktem całej serii są halogeny MegaLight Ultra +150%, które dają aż o 150% więcej światła. To, że lepiej oświetlają drogę, w bezpośredni sposób przekłada się na bezpieczeństwo podczas jazdy. Kiedy widzisz więcej, możesz szybciej zareagować, aby zahamować przed pieszym, który niespodziewanie pojawił się na jezdni, albo wyminąć pokaźnych rozmiarów dziurę i uratować zawieszenie swojego samochodu przed kosztowną usterką.

Funkcjonalność żarówek MegaLight Ultra od Tungsram docenili nie tylko kierowcy, ale też branżowi eksperci. Czeski magazyn motoryzacyjny „AutoBible” przyznał halogenom MegaLight Ultra +90% najwyższe oceny w testach „See And Be Seen”, których celem było wyłonienie najlepszych żarówek rynku wtórnego. Podobnym tytułem nagrodzono serię MegaLight Ultra +130% – brytyjskie „Auto Express” uznało te halogeny za najlepsze żarówki 2018 roku. Spośród dziewięciu konkurentów były jedynymi, które uzyskały pięć gwiazdek w trzech różnych testach.

Żarówki H7 SportLight, SportLight Ultra i SportLight Extreme

Seria żarówek SportLight to propozycja dla kierowców, którym zależy nie tylko na najwyższych parametrach świetlnych, ale też na względach wizualnych. Halogeny z tej linii wyróżniają się zabarwionym na niebiesko topem, który ochładza emitowane przez nie światło, upodabniając je do tego, jakie wytwarzają ksenony. Nadaje to nowoczesny i dynamiczny charakter każdemu samochodowi, a jednocześnie poprawia bezpieczeństwo podróży – halogeny H7 SportLight oświetlają nawet do 50% więcej drogi niż ich standardowe odpowiedniki.

Oprócz podstawowych żarówek seria SportLight obejmuje też modele SportLight Ultra i SportLight Extreme. Zwłaszcza te drugie są warte uwagi. Ich wyróżnikiem stała się temperatura barwowa, która sięga aż 5000 K – to wartość niespotykana w klasie oświetlenia halogenowego. Dzięki temu, że jest maksymalnie zbliżona do temperatury światła dziennego, zapewnia właściwości świetlne, które mogą konkurować z tymi, jakie gwarantują lampy ksenonowe. Dobrze doświetla szczegóły, również te usytuowane po bokach pola widzenia, ale nie męczy wzroku kierowcy, nawet podczas jazdy nocą czy w deszczowy dzień.

Żarówki H7 ExtraLife

Masz już serdecznie dosyć błyskawicznie przepalających się żarówek w reflektorach głównych? Wybierz halogeny H7 z serii ExtraLife o wydłużonej żywotności. To znaczna oszczędność – żarówki ExtraLife nie ustępują swojej konkurencji pod względem parametrów świetlnych, a świecą zdecydowanie dłużej. Pasują nie tylko do świateł w reflektorach głównych, ale też do lamp do jazdy dziennej (DRL).

Żarówki H7 Heavy Star

Wśród oferty marki Tungsram znajdziesz także żarówki halogenowe H7 o napięciu 24 V do świateł samochodów ciężarowych. Dlaczego warto na nie postawić? Przede wszystkim dlatego, że wyróżniają się dłuższą żywotnością, co ma szczególne znaczenie w utrzymywaniu profesjonalnej floty samochodów. Rzadsze wymiany żarówek to większa oszczędność, zarówno pieniędzy, jak i czasu – a wiadomo, że czas to też pieniądz. Tym bardziej, jeśli weźmie się pod uwagę inną cechę halogenów H7 Heavy Star ­– są bardziej wytrzymałe i odporne na wstrząsy. Mniejsza awaryjność oznacza mniejszą liczbę przestojów w trasie oraz niższe koszty konserwacji i eksploatacji.

Żarówki H7 do motocykli

Tungsram nie zapomniał również o motocyklistach. Oprócz standardowych halogenów H7 proponuje im żarówki o ulepszonych parametrach: MegaLight Ultra +120% świecące jaśniej oraz SportLight +50% o wydłużonej, niebieskawej wiązce światła. Największą popularnością cieszy się jednak linia Multicolor. Halogeny H7 z tej serii wyróżniają się unikalną barwą, która sprawi, że nie przejedziesz ulicą niezauważony. To nie tylko efekt wizualny, ale przede wszystkim kwestia bezpieczeństwa – kierowcy samochodów szybciej dostrzegą Cię na drodze czy w lusterkach.

Jaśniejsze światło o wyższej temperaturze barwowej, wydłużona żywotność, wytrzymałość, odporność na wstrząsy – Tungsram obiecuje wiele. Spełnia jednak wszystkie te obietnice, o czym świadczą nie tylko gwiazdki zdobyte w testach, ale przede wszystkim zadowolenie kierowców. Tym większe, że nie przepłacają – produkty węgierskiej marki charakteryzują się rozsądnym stosunkiem jakości do ceny.

Polskim kierowcom żarówki halogenowe i lampy ksenonowe marki Tungsram dostarcza hurtownia autolamp.pl.

Źródło zdjęć: shutterstock.com