Żarówka halogenowa H4 – budowa i zastosowanie

Żarówki halogenowe królują na rynku motoryzacyjnym od ponad pół wieku i nie dają się zdetronizować. Wśród nich jednymi z najpowszechniejszych modeli są H4, przeznaczone do reflektorów głównych.

Żarówki halogenowe królują na rynku motoryzacyjnym od ponad pół wieku i nie dają się zdetronizować. Wśród nich jednymi z najpowszechniejszych modeli są H4, przeznaczone do reflektorów głównych. Z naszego wpisu dowiesz się, jakie wybrać, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo na drodze, a przy okazji odświeżyć wygląd swojego samochodu.

Czego dowiesz się z tego wpisu?

  • Czym charakteryzują się żarówki H4?
  • W jakich seriach marki Tungsram znajdziesz żarówki H4?

W skrócie

Żarówki H4 stosuje się w reflektorach głównych starszych modeli samochodów. Dzięki dwuwłóknowej budowie mogą obsługiwać zarówno światła drogowe (długie), jak i mijania lub przeciwmgłowe. Jeśli halogeny H4 pasują do Twojego samochodu, rozważ podkręcone modele od Tungsram: z serii MegaLight Ultra dla maksymalnego bezpieczeństwa lub nadającej nowoczesny design SportLight. Jeśli jesteś właścicielem floty samochodów ciężarowych, postaw na Heavy Duty – żarówki H4 o podwyższonej żywotności, dedykowane spedycji.

Żarówki halogenowe

Pamiętasz jeszcze ze szkoły układ okresowy pierwiastków? W przedostatniej, VII kolumnie, tuż przed gazami szlachetnymi, znajdują się fluorowce, inaczej zwane halogenami. Żarówki oznaczone literą H to też halogeny – bo ich bańki wypełnione są gazem z tej właśnie grupy: fluorem, bromem lub jodem. Dzięki niemu kwarc nie ciemnieje, jak miało to miejsce w dawnych typach żarówek, a drobinki wolframu, odrywające się od żarnika pod wpływem gorąca, nie osadzają się na ściankach, ale wracają na żarnik. To tzw. halogenowy cykl regeneracyjny, który w znaczący sposób przedłuża żywotność żarówki.
Choć żarówki halogenowe stały się standardem w motoryzacji już w latach 60. ubiegłego wieku, ich czas nie przeminął. Mimo wprowadzenia udoskonalonych wariantów oświetlenia, takich jak wyjątkowo mocne lampy ksenonowe czy tanie w eksploatacji i żywotne LEDy, nadal to halogeny – ze względu na niską cenę, łatwość obsługi i dostępność – cieszą się największą popularnością. Aby zapewnić wybierającym je kierowcom najwyższy poziom bezpieczeństwa, producenci prześcigają się w tworzeniu podrasowanych żarówek o bezkonkurencyjnych parametrach, które nadal będą pasowały do większości samochodów. I pozostaną w pełni legalne!

Charakterystyka żarówki H4

Żarówka H4 to halogenowa żarówka dwużarnikowa, montowana w światłach głównych samochodu. W skrócie oznacza to tyle, że może obsługiwać jednocześnie dwa typy świateł (drogowe i mijania lub drogowe i przeciwmgłowe). Ze względu na podwójne włókno, bańka żarówki H4 jest nieco większa od jednowłóknowej H7. Standardowe i legalne żarówki H4 do osobówek charakteryzują się mocą 60/55W i pracują pod napięciem 12V.
Wewnątrz bańki H4 można zobaczyć metalową płytkę, pełniącą funkcję odbłyśnika, której zadaniem jest przysłanianie i kierowanie światła, emitowanego przez jedno z włókien. W ten sposób wiązka jest zawsze prowadzona precyzyjnie i nie oślepia jadących z naprzeciwka kierowców.
Klasyczna żarówka H4 wytrzymuje zazwyczaj 350–700 godzin pracy, choć rzecz jasna, żywotność zależy przede wszystkim od warunków eksploatacji.

Na H4 możesz polegać

W 1993 roku, gdy na rynku pojawiły się mocniejsze i mniejsze żarówki jednowłóknowe H7, dwuwłóknowe H4 zaczęły tracić popularność. Nadal jednak wiernie służą właścicielom starszych modeli samochodów. Tym bardziej, że dziś dostępne są modele H4, które nie tylko zapewniają doskonałe parametry świetlne, podnosząc tym samym poziom bezpieczeństwa na drodze, ale też na różne sposoby odświeżające wygląd pojazdu. Marka Tungsram, mogąca się pochwalić ponad stupięćdziesięcioletnim doświadczeniem na rynku oświetleniowym, dobrze wie, co zrobić, aby legenda żarówek H4 nie przeminęła bez echa.

Tungsram MegaLight Ultra +60% / +90% / +120% / +150%

MegaLight Ultra są nawet o 150% lepsze od standardowych żarówek halogenowych. Świecą mocniej i dalej, dzięki czemu ich światło poszerza pole widzenia kierowcy i pozwala wcześniej dostrzegać przeszkody. Srebrny top i częściowe błękitne zabarwienie bańki sprawiają, że wiązka jest skupiona i niezawodna. +150 punktów do bezpieczeństwa!

Tungsram SportLight Extreme, SportLight Ultra 4200K i SportLight +50% Blue

Żarówki linii SportLight rozpoznasz po błękitnawo-białym, przypominającym barwę ksenonów, odcieniu. To on nadaje autu sportowego, nowoczesnego sznytu. Najbardziej niebieskie wśród nich to oczywiście wzmocnione SportLight +50% Blue, których chłodny blask gwarantuje doskonały kontrast między przeszkodami a tłem. Z kolei SportLight Ultra 4200K odznaczają się dodatkowo wysoką temperaturą barwową, zbliżoną do słonecznej bieli, dzięki czemu lepiej oświetlają drogę i wydobywają z mroku szczegóły. Przy okazji nie męczą wzroku. Są naprawdę niezastąpione podczas szybkiej jazdy!

Tungsram Heavy Star

Heavy Stary to żarówki o mocy 75/70W i napięciu 24V, przeznaczone do samochodów ciężarowych. Należą do serii Heavy Duty Long Star, charakteryzującej się nie tylko mocniejszym i skuteczniejszym światłem, którego wymaga sprawna spedycja, ale również przedłużoną żywotnością. A to oznacza duże oszczędności dla właścicieli profesjonalnej floty.

Zestawy żarówek

W ofercie autolamp.pl znajdziesz również zestaw żarówek New Emergency Box ze standardową żarówką H4 przeznaczoną do reflektorów głównych, wymiennikami do lamp tylnych, świateł stopu, kierunkowskazów, a także zapasowymi bezpiecznikami. Warto mieć w swoim samochodzie taki zestaw na wszelki wypadek, zwłaszcza wybierając się w dłuższą trasę. Nigdy nie wiadomo, czy w podróży nie czeka Cię naprawa usterki. Lepiej nie dać się zaskoczyć kłopotom z oświetleniem, w końcu to jeden z najistotniejszych czynników, wpływających na bezpieczeństwo na drodze.

Jeśli chcesz mieć pewność, że Twoje H4 Cię nie zawiodą, postaw na Tungsram. Bogatą ofertę produktów tej marki znajdziesz na autolamp.pl.

Źródło zdjęć: shutterstock.com