Seria żarówek Tungsram MegaLight Ultra +120%

Podczas jazdy w nocy żarówki samochodowe stają się wzmocnieniem Twojego wzroku.

Podczas jazdy w nocy żarówki samochodowe stają się wzmocnieniem Twojego wzroku. To od ich niezawodności zależy, czy w porę dostrzeżesz przeszkodę na jezdni i bezpiecznie ją wyminiesz. Jeśli często podróżujesz nocą albo musisz wyruszyć w trasę bez względu na warunki, postaw na sprawdzone rozwiązania. Na przykład na żarówki halogenowe Tungsram z serii MegaLight Ultra +120% o podwyższonych osiągach świetlnych. Co je wyróżnia? Spieszymy z odpowiedziami!

Czego dowiesz się z tego wpisu?

  • Jak zbudowana jest żarówka halogenowa?
  • Czym charakteryzują się żarówki samochodowe Tungsram z serii MegaLight Ultra +120%?
  • Jak wymienić żarówkę w reflektorze głównym?

W skrócie

Żarówki halogenowe Tungsram z serii MegaLight Ultra +120% odznaczają się udoskonalonymi parametrami świetlnymi. Emitują o 120% więcej światła niż ich standardowe odpowiedniki. Wiązka, którą wytwarzają, jest jaśniejsza, dłuższa i szersza, a także – dzięki wypełnieniu bańki ksenonem – milsza dla oka. Dokładnie doświetla szczegóły, poprawiając widoczność podczas jazdy nocą i w kiepskich warunkach pogodowych, a także nie męczy tak bardzo wzroku kierowcy.

Seria MegaLight Ultra +120% obejmuje żarówki halogenowe do reflektorów głównych samochodu i motocykla: H1, H4 oraz H7.

Żarówki halogenowe – przełom w oświetleniu samochodowym

Choć żarówki halogenowe istnieją na rynku już od lat 60., wciąż pozostają najpopularniejszym rodzajem oświetlenia, zwłaszcza samochodowego. Mawia się, są jednym z tych rozwiązań, które zrewolucjonizowało motoryzację. Świecą jaśniej i dłużej niż tradycyjne żarówki, dlatego błyskawicznie i skutecznie je wyparły. Ich zalety, przede wszystkim wydajność, trwałość i emisja jasnego, miłego dla oka światła o stałym natężeniu, wynikają z konstrukcji.

Żarówka halogenowa, podobnie jak standardowa, ma postać kwarcowej bańki. Różnica tkwi jednak w tym, co się znajduje w jej wnętrzu. Oprócz gazów obojętnych, które zwykle stosuje się w produkcji żarówek (azot, argon, krypton), wypełniają ją także pierwiastki z grupy halogenów, najczęściej jod lub brom. Dzięki nim zachodzi tzw. halogenowy cykl regeneracyjny.

W standardowej żarówce wolfram, który tworzy żarnik, pod wpływem przepływającego prądu i emitowanej przez to wysokiej temperatury paruje i osadza się po wewnętrznej stronie bańki w postaci ciemnego nalotu. Z upływem czasu zbiera się go tak dużo, że całkowicie zasłania emitowane światło. W żarówkach halogenowych rozwiązano ten problem. Znajdujące się w nich pierwiastki z grupy halogenów łączą się z wolframem, a następnie „przyciągają” go z powrotem w kierunku żarnika. Dzięki temu, że cząsteczki wolframu ponownie łączą się z drucikiem, bańka nie ciemnieje, a żarówka świeci mocniej i dłużej.

Oznaczenia żarówek halogenowych

Żarówki halogenowe oznacza się systemem alfanumerycznym. Litera „H” jest skrótem od słowa „halogenowe”, natomiast stojąca po niej liczba – wyróżnikiem kolejnej generacji produktów. Do najpopularniejszych należą halogeny H1, H4, H7 i H9, choć na rynku znajdziesz też inne typy: H2, H10, H11, H13, H15, H16, H27, HB2, HB3, HB4 czy H5W i H6W.

Wyłącz noc z serią MegaLight Ultra +120%

Mimo zalet halogeny już od kilku lat coraz częściej muszą konkurować ze śmiało wkraczającymi na rynek LED-ami i ksenonami. Ich producenci jednak nie odpuszczają i nie oddają pola zbyt łatwo. Nieustannie ulepszają swoje rozwiązania, podkręcając właściwości świetlne, wydajność i trwałość. W wyniku tego ciągłego dążenia do doskonałości powstają żarówki, które świecą dłużej i mocniej czy emitują łagodniejsze dla ludzkiego oka światło. Takie, jak halogeny z serii MegaLight Ultra +120% węgierskiej marki Tungsram.

Seria MegaLight Ultra +120% powstała z myślą o kierowcach, którzy nigdy nie wybierają półśrodków i nie mają w zwyczaju chadzać na kompromisy. Obejmuje żarówki halogenowe do reflektorów głównych: H1, H4 i H7, które, dzięki drobnym zmianom w konstrukcji, wyróżniają się podkręconymi, nieosiągalnymi dla innych produktów tego typu parametrami świetlnymi. Precyzyjnie wykonany żarnik o wysokiej luminacji oraz specjalne pokrycie bańki sprawiają, że halogeny MegaLight Ultra +120% produkują aż o 120% więcej światła niż standardowe żarówki. W bezpośredni sposób przekłada się to na bezpieczeństwo na drodze. Lepiej oświetlona jezdnia daje więcej czasu na reakcję, gdy przed samochodem pojawi się przeszkoda. Nie przesadzimy, jeśli powiemy, że mocniejsze żarówki pozwalają uniknąć stłuczki czy wypadku i bezpiecznie dotrzeć do celu podróży, zwłaszcza nocą lub w warunkach ograniczonej widoczności.

Reflektory, w których zainstalowano halogeny MegaLight Ultra +120%, emitują nie tylko jaśniejszą, ale też dłuższą i szerszą wiązkę światła, lepiej doświetlając szczegóły, na przykład znaki drogowe. To jednak nie wszystko. Żarówki halogenowe z tej serii w 100% wypełnione zostały ksenonem. Sprawia to, że wytwarzany przez nie strumień świetlny ma miłą dla oka barwę, którą nie męczy wzroku. Montując je w reflektorach swojego samochodu, w prosty sposób odmienisz jego wygląd. Srebrna powłoka, którą pokryto top bańki, nada światłom nowoczesne, dynamiczne wykończenie.

Specyfikacja żarówek MegaLight Ultra +120%

Żarówki halogenowe MegaLight Ultra są kompatybilne z instalacją elektryczną w większości jeżdżących po naszych drogach samochodów. Każda z nich ma standardowy trzonek:

  • H1 – P14.5s,
  • H4 – P43t,
  • H7 – PX26d,

oraz parametry poboru prądu – moc znamionową 55W (w przypadku H4 – 55/60W) przy napięciu 12V. Wszystkie halogeny marki Tungsram, również z serii MegaLight Ultra +120%, spełniają rygorystyczne wymogi Unii Europejskiej, w tym homologację E1 – niemiecką, uważaną za najbardziej restrykcyjną – więc są dopuszczone do użytku na trasach publicznych.

MegaLight Ultra +120% w oświetleniu motocykli

Z korzyści, jakie dają żarówki MegaLight Ultra, mogą korzystać także właściciele motocykli. Wydajne, mocne oświetlenie jest w ich przypadku podwójnie ważne – niewyhamowanie przed przeszkodzą może skończyć się dla motocyklisty poważniej niż dla kierowcy znajdującego się w bezpiecznym wnętrzu samochodu. Halogeny MegaLight Ultra +120% do motocykli, podobnie jak samochodowe, wyróżniają się jaśniejszą, dłuższą i szerszą wiązką światła o łagodnej dla wzorku barwie. Dostępne są w wariantach: H1, H4 oraz H7.

Czy warto postawić na Tungsram?

Tungsram to węgierska marka, która istnieje na rynku oświetleniowym już ponad 120 lat. Na jej sukces składa się doświadczenie kilku pokoleń, ciągłe dążenie do innowacji oraz wykorzystywanie szans, jakie daje nowoczesna technologia. Ponieważ nie jest tak znana, jak inne firmy oferujące oświetlenie, nie może pozwolić sobie na potknięcia i nie najlepszą jakość. Z tego powodu w laboratoriach i fabrykach Tungsram przykłada się ogromną wagę do zachowania wszelkich europejskich standardów. Potwierdzają to certyfikaty, przede wszystkim ISO 9001 oraz IATF 16949, oraz homologacje przyznawane produktom na podstawie szczegółowych testów.

Cały proces wytwarzania żarówek węgierskiej marki jest sterowany i kontrolowany komputerowo. W połączeniu z całkowicie zautomatyzowanymi liniami produkcyjnymi pozwala to wyeliminować niedoróbki i osiągać poziom jakości, który w strukturach firmy określa się hasłem „Zero defektów”. Kupując halogeny czy ksenony Tungsram, możesz być więc pewien ich niezawodności.

Wybór żarówek z serii MegaLight Ultra to +120 punktów do bezpieczeństwa. Dzięki jaśniejszej i dłuższej wiązce światła w porę zauważysz przeszkodę i unikniesz zderzenia. Nie musisz przy tym obawiać się, że ten zakup uderzy Cię po kieszeni – wszystkie produkty Tungsram odznaczają się się rozsądnym stosunkiem ceny do jakości. Przełącz się na bezpieczeństwo z autolamp.pl – oficjalnym dystrybutorem żarówek węgierskiej marki.

Więcej o marce Tungsram i jej produktach przeczytasz na naszym blogu:

Seria żarówek Tungsram SportLight

Tungsram wczoraj a dziś

Źródło zdjęć: shutterstock.com, unsplash.com, pexels.com