Seria żarówek Tungsram SportLight

W oświetleniu samochodowym nie ma miejsca na niedociągnięcia. To od niego w dużym stopniu zależy bezpieczeństwo jazdy.

W oświetleniu samochodowym nie ma miejsca na niedociągnięcia. To od niego w dużym stopniu zależy bezpieczeństwo jazdy. Nie warto ryzykować, zwłaszcza wtedy, gdy niesprzyjające warunki atmosferyczne w znaczący sposób ograniczają widoczność. Gdy chcesz naprawdę dobrze widzieć i być widzianym w każdych warunkach, powinieneś z dużą rozwagą dobrać swoje żarówki. Kierując się tą zasadą, prezentujemy serię żarówek Tungsram Sportlight – rewolucyjnych halogenów, które odmienią wygląd Twojego auta i sprawią, że zobaczysz znacznie więcej…

Czego dowiesz się z tego wpisu?

  • Co stoi za popularnością żarówek halogenowych?
  • Czym wyróżniają się żarówki Tungsram SportLight?
  • Dlaczego warto zastąpić zwykłe żarówki halogenami Tungsram SportLight?

W skrócie

Seria żarówek Tungsram SportLight to jedna z linii premium wśród produktów węgierskiej marki, przeznaczonych do samochodów osobowych. Żarówki z tej serii charakteryzują się wysoką temperaturą barwową, zbliżoną do barwy światła dziennego, oraz długim i intensywnym snopem, dzięki któremu oświetla nawet do 50% więcej drogi niż zwykłe żarówki. Tungsram SportLight to halogeny, ale dzięki specyficznej konstrukcji dają światło, zbliżone pod względem cech do reflektorów ksenonowych. To właśnie sprawia, że wyposażone w nie auto zyskuje dynamiczny, sportowy wygląd.

Żarówki halogenowe

Żarówki halogenowe są używane w samochodach osobowych od lat 60. XX wieku. Ich nazwa pochodzi od gazu szlachetnego, wypełniającego kwarcową bańkę. To właśnie gazy z grupy halogenów – najczęściej jod lub brom – przedłużają żywotność żarówek oraz poprawiają jakość światła. Gdy wolframowy żarnik wewnątrz żarówki rozgrzewa się pod wpływem przepływającego prądu, jego cząsteczki odrywają się i w tradycyjnych żarówkach zaczynają unosić się w wypełniającej bankę próżni, powodując przepalanie, ciemnienie szkła i zmniejszenie wydajności oświetlenia. Dzięki gazom drobinki wolframu nie krążą po bańce, ale na powrót osadzają się na druciku.

I choć od jakiegoś czasu popularnością cieszą się lampy ksenonowe, charakteryzujące się większą skutecznością w oświetleniu, a także pociągające wyglądem, halogeny nie dają za wygraną. Producenci dokładają wszelkich starań, by podkręcić ich parametry bez szkody dla Twojego samochodu. Standardowe halogeny pobierają prąd o mocy 55W i napięciu 12V. To wartości, kompatybilne z instalacją świetlną w większości samochodów, a odejście od nich mogłoby prowadzić do awarii systemu elektrycznego. Ponadto w rygorystyczny sposób określane są normy, którymi powinno charakteryzować się oświetlenie auta. Niedopuszczalne są zarówno reflektory o zbyt dużej sile, które mogą oślepiać innych kierowców (stosowane w samochodach rajdowych), jak i te zbyt słabe – przykładem mogą być reflektory LED dojazdy dziennej, które co prawda charakteryzują się bardzo wysoką temperaturą barwową, ale niewielką mocą, przez co nie dają wystarczająco dużo światła po zmroku i przy niedostatecznej przejrzystości powietrza.

W węgierskich laboratoriach i zakładach produkcyjnych, gdzie w kontrolowanym komputerowo i w pełni zautomatyzowanym procesie powstają halogeny Tungsram Automotive, na pierwszym miejscu stawia się hasło, dzięki któremu możesz być pewien, że otrzymujesz niezawodne żarówki najwyższej jakości. „Zero defektów” – te dwa słowa sprawiają, że specyfikacja halogenów Tungsram jest zawsze dopięta na ostatni guzik i oparta o innowacyjne technologie.

Przełącz się na jakość

SportLight to specyficzna linia wśród żarówek Tungsram Automotive. Powstała z myślą o tych kierowcach, którym zależy na najwyższych parametrach oświetlenia, a przy tym marzy im się nadanie swojemu samochodowi nowoczesnego, dynamicznego wyglądu. To żarówki halogenowe przeznaczone do świateł głównych – mijania, drogowych i przeciwmgłowych. Emitują jasny i długi snop światła, wynoszący nawet do 140 metrów. Wizualnie jest on zbliżony do tego, który zapewnia oświetlenie ksenonowe. Dzięki niemu żarówki serii SportLight są w stanie oświetlić nawet do 50% więcej drogi niż tradycyjne odpowiedniki. Poprawiają one również widzenie peryferyjne, czyli pozwalają kierowcy dostrzegać przedmioty i obiekty, znajdujące się na granicy wzroku. W ten sposób umożliwiają szybszą reakcję na sytuacje drogowe i nie męczą oczu.

Halogeny SportLight, dzięki zabarwionej w całości na niebiesko kwarcowej bańce dają intensywne biało-błękitne światło. Ich chłodny odcień sprawia, że zapewniają doskonałą widoczność i idące za nią bezpieczeństwo szczególnie w niedostatecznych warunkach atmosferycznych.

Żarówki serii SportLight dostępne są w wariantach z trzonkami H1, H4 i H7, a także H11, HB3 i HB4. H4 i H7 mają charakterystycznie zabarwiony na srebrno top. Wszystkie opatrzone są symbolem E1, co oznacza, że posiadają homologację na drogi publiczne w całej Unii Europejskiej.

Rozświetl drogę w wielkim stylu

Oprócz podstawowych żarówek linii Tungsram SportLight wyróżnia się modele SportLight Ultra oraz SportLight Extreme. Czym się odznaczają?

SportLight Extreme to przede wszystkim nadzwyczajna, jak na żarówki halogenowe, jakość światła. Ich żarnik wytwarza temperaturę barwową rzędu 5000 K. To jak dotąd najbliższa światłu dziennemu uzyskana temperatura halogenów samochodowych. Dzięki niej Tungsram SportLight Extreme dają podczas jazdy nawet 50% więcej światła niż standardowe żarówki. Tym samym zapewniają znacznie lepszą widoczność i oświetlenie drogi. Długi i jasny promień światła to także gwarancja, że jesteś dobrze widziany przez innych kierowców.

SportLight Ultra również charakteryzują się wysoką temperaturą barwową, zbliżoną do barwy słońca. W ich przypadku wynosi ona 4200 K. Dają jasne, wyraziste światło, wydobywając z mroku przeszkody i podnosząc poziom bezpieczeństwa – także w nocy oraz w złych warunkach pogodowych. Pozwalają znacząco przyspieszyć reakcje kierowców. Dzięki specyficznej budowie lepiej oświetlają szczególnie pobocze i krawędzie drogi. Dodatkowo częściowe zabarwienie bańki znacząco rozjaśnia i wyostrza wiązkę, jednak nie nadaje jej przekłamującego realne kolory błękitnego odcienia. To sprawia, że SportLight Ultra mniej męczą wzrok, nie tracąc jednocześnie wyjątkowej cechy żarówek tej linii – wizualnego podobieństwa do lamp ksenonowych.

Budowa halogenów, wygląd ksenonów

Żarówki SportLight charakteryzują się wyglądem i cechami, zbliżonymi do ksenonów – i jest to z pewnością ich wielka zaleta. Światło lamp ksenonowych jest mocniejsze, ma wyższą temperaturę barwową, a także większy zasięg. Poza tym, o czy chyba nie trzeba mówić, palniki wyładowcze, jak inaczej nazywa się lampy ksenonowe, sprawiają, że samochód nabiera zadziornego, sportowego looku. Udowodnili to w 1991 roku producenci marki BMW, którzy ksenony zastosowali w swojej słynnej, luksusowej „Siódemce”. BMW serii 7 II generacji jako pierwszy z seryjnie produkowanych samochodów mogło cieszyć amatorów motoryzacji tym niebanalnym rodzajem reflektorów. Było to niewątpliwie istotne wydarzenie w historii oświetlenia samochodowego. Od tamtej chwili minęło już ćwierć wieku z okładem i dziś coraz częściej na reflektory ksenonowe decydują się właściciele miejskich modeli samochodów.

Dlaczego więc, przy tak licznych atutach, nie stosuje się tej technologii we wszystkich samochodach? Powodem jest cena – zarówno same lampy, jak i wymiana całego osprzętu znacznie przewyższają koszty eksploatacji halogenów. Na dodatek ksenony wymagają dodatkowych systemów bezpieczeństwa, w tym układu samoczyszczącego i precyzyjnego automatycznego poziomowania, które zapobiega oślepianiu innych użytkowników drogi, a kierowcy umożliwia widzenie tego, co powinno znaleźć się w zasięgu jego wzroku. Przerobienie reflektorów halogenowych na ksenonowe jest trudniejsze, niż mogłoby się wydawać, a jazda z niepoprawnie zamontowaną lub niewyregulowaną instalacją grozi utratą dowodu rejestracyjnego. Jeśli zatem nie planujesz wydania nawet kilku dodatkowych tysięcy na tuning oświetlenia swojego samochodu, postaw na bezpieczne rozwiązanie – halogeny Tungsram SportLight.

Oświetlenie motocykli

Tungsram SportLight zasilają także motocykle, nadając jednośladom wyjątkowy, sportowy wygląd. Tak jak halogeny samochodowe, SportLight do motocykli charakteryzują się intensywnym błękitno-białym światłem, produkują do 50% więcej światła i szybciej sygnalizują zagrożenie innym kierowcom, nawet w trudnych warunkach. To jakość i gwarancja bezpieczeństwa, które dla motocyklistów liczą się podwójnie. Można znaleźć je w wariantach H1, H4, H7, HB3, HB4 oraz w miniaturach.

Chcesz nadać swoim czterem lub dwóm kółkom niebanalny charakter bez konieczności przeprowadzania kosztownego tuningu? Spełnij swoje marzenia, przełączając się z tradycyjnych świateł na halogeny Tungsram SportLight. Zyskasz przy tym nie tylko stylowy wygląd, ale także kilka dodatkowych punktów bezpieczeństwa i komfortu jazdy. Sprawdź żarówki halogenowe linii Tungsram SportLight na autolamp.pl!

Źródło zdjęć: shutterstock.com, tungsram.com, pexels.com