Seria żarówek halogenowych Tungsram SportLight Ultra 4200K

SportLight Ultra 4200K od Tungsram to żarówki o budowie halogenów i właściwościach ksenonów. Powstały z myślą o kierowcach, którzy w oświetleniu samochodowym szukają przede wszystkim niezawodności.

SportLight Ultra 4200K od Tungsram to żarówki o budowie halogenów i właściwościach ksenonów. Powstały z myślą o kierowcach, którzy w oświetleniu samochodowym szukają przede wszystkim niezawodności. Jeśli często podróżujesz nocą albo musisz wyruszyć w trasę bez względu na warunki pogodowe, z pewnością wiesz, jak ważne dla komfortu i bezpieczeństwa jazdy jest odpowiednie oświetlenie. Czasem ułamek sekundy, który masz na reakcję, decyduje o tym, czy dotrzesz do celu bez przeszkód. Żarówki halogenowe od Tungsram dają Ci ten czas.

Czego dowiesz się z tego wpisu?

  • Czym wyróżniają się żarówki halogenowe Tungsram SportLight Ultra 4200K?
  • Dlaczego warto postawić na halogeny SportLight Ultra 4200K?
  • W jaki sposób dobre żarówki samochodowe wpływają na bezpieczeństwo jazdy?

W skrócie

SportLight Ultra 4200K to żarówki halogenowe przeznaczone do reflektorów głównych samochodów osobowych. Seria obejmuje halogeny H1, H4 i H7 o typowych rodzajach trzonków, mocy znamionowej i napięciu. Żarówki SportLight Ultra 4200K emitują o 30% dłuższą wiązkę świetlną niż standardowe produkty tego typu. Wyróżniają się barwą światła – intensywnie białą, zbliżoną do barwy światła dziennego. Wyposażone w nie reflektory przypominają lampy ksenonowe i nadają samochodowi nowoczesny, dynamiczny wygląd.

SportLight Ultra – gdy chcesz widzieć i być widzianym

Seria SportLight Ultra 4200K to halogeny typu premium do reflektorów głównych auta – świateł mijania, drogowych i przeciwmgłowych, oznaczone symbolami H1, H4 i H7. Emitują o 30% więcej światła niż standardowe żarówki, lepiej oświetlając jezdnię. Co więcej – dzięki precyzyjnej konstrukcji bańki i żarnika wiązka, którą wytwarzają, jest nie tylko dłuższa, ale i szersza, więc poprawia widzenie peryferyjne. Oświetla zarówno drogę przed Tobą, jak i to, co widzisz tylko kątem – znaki, pieszych czy rowerzystów.

Odpowiednie oświetlenie samochodowe jest szczególnie ważne nocą i w warunkach kiepskiej widoczności – podczas dużego zachmurzenia, w deszczu, we mgle i w smogu czy w czasie śnieżycy. Oczy, nawet tych kierowców, którzy mogą poszczycić się sokolim wzrokiem, nie pracują wtedy tak sprawnie, jak w słoneczny dzień. Tylko jasne, wydajne żarówki mogą zapewnić bezpieczeństwo i komfort jazdy. W końcu im więcej widzisz, tym więcej masz czasu na reakcję. Bezpiecznie wymijasz przeszkody, zauważasz wszystkie znaki, w porę dostrzegasz zjazd i nie musisz przejeżdżać kolejnych kilometrów, aby zawrócić. Jesteś też lepiej widziany przez innych uczestników ruchu.

Zalety ksenonów, budowa halogenów

O funkcjonalności żarówek SportLight Ultra przesądza nie tylko długość emitowanej przez nie wiązki, ale też jej intensywnie biała barwa. Światło, które wytwarzają te halogeny, wyróżnia się temperaturą barwową 4200 K, a więc jest zbliżone do światła lamp ksenonowych. To także znacząco wpływa na poprawę bezpieczeństwa na drodze. Ludzkie oko najlepiej odbiera wiązki o barwie białoniebieskawej, a więc dokładnie takie, jakie generują ksenony. Dlaczego? Dlatego, że są zbliżone do barwy światła dziennego. Mniej męczą wzrok, zwłaszcza nocą, zapewniają odpowiedni kontrast widzenia i nie oślepiają kierowców jadących z naprzeciwka.

Ale jest jeszcze coś… Jasne, białe światło, jakie emitują halogeny SportLight Ultra, nadaje reflektorom auta nowoczesny, dynamiczny wygląd, zarezerwowany dotąd wyłącznie dla samochodów klasy premium. Dzięki żarówkom od Tungsram zyskujesz więc efekt, który dają ksenony – i to bez kosztownego przerabiania instalacji świetlnej w swoim samochodzie.

Podkręcone parametry halogenów SportLight Ultra nie wpływają na ich legalność. Wszystkie żarówki tej serii mają europejską homologację E1, a więc są dopuszczone do użytku na drogach publicznych w całej Unii Europejskiej. Ich budowa została przystosowana do konstrukcji reflektorów halogenowych oraz do instalacji elektrycznych o standardowym napięciu. Żarówkom od Tungsram może zaufać – w przeciwieństwie do produktów „no name” z pobliskiego marketu czy mijanej po drodze stacji benzynowej.

Parametry żarówek H1, H4 i H7 z serii SportLight Ultra 4200 K

Żarówki Tungsram SportLight Ultra mają standardowe trzonki:

  • H1 – P14.5s,
  • H4 – P43t,
  • H7 – PX26d.

Wyróżniają się mocą znamionową 55W (55/60W w przypadku H4) oraz napięciem wyjściowym 12V. Ich szczegółowe parametry prezentujemy w poniższej tabeli:

Oznaczenie
Trzonek
Moc [W]
Napięcie [V]
Wydajność świetlna [lumeny]

H1

P14.5s

55W

12V

1550

H4

P43t

60/55W

12V

1650

H7

PX26d

55W

12V

1500

SportLight w innych wariantach

Tungsram stara się odpowiedzieć na potrzeby wszystkich kierowców. W ofercie węgierskiej marki znajdziesz wiele typów żarówek – w każdym z nich nacisk został położony na inne cechy, tak, aby spełnić różne oczekiwania. Seria SportLight, oprócz SportLight Ultra 4200 K, obejmuje też podstawowe halogeny SportLight oraz halogeny SportLight Extreme o jeszcze wyższej temperaturze barwowej.

  • SportLight to żarówki halogenowe do świateł mijania, drogowych i przeciwmgłowych. Występują w wariantach: H4 i H7 z charakterystycznym, zabarwionym na srebrno topem, H1, H11, HB3 oraz HB4. Emitują jasny snop światła, nawet o 50% dłuższy niż ten, który wytwarzają standardowe żarówki. Jego chłodny odcień sprawia, że doskonale doświetlają szczegóły i pomagają zachować komfort widzenia również w warunkach niedostatecznej widoczności.
  • SportLight Extreme – najwyższa liga żarówek halogenowych. To halogeny, które mogą śmiało rywalizować z propozycjami konkurencyjnych marek, wiele z nich pokonując już w przedbiegach. Wyróżniają się nadzwyczajną jakością światła – emitują wiązkę o temperaturze barwowej 5000 K, maksymalnie zbliżoną do barwy światła dziennego, i o 50% dłuższą niż standardowe produkty tego typu. To wynik nieosiągalny dla innych żarówek halogenowych. W serii SportLight Extreme znajdziesz halogeny H1, H4, H7 oraz H11.

W kwestii bezpieczeństwa zaufaj Tungsram

Tungsram to 120 lat doświadczenia, dziedzictwo budowane pracą kilku pokoleń, nieustanne poszukiwanie innowacji i czerpanie pełnymi garściami z tego, co dają nowoczesne technologie. Burzliwe epizody w historii marki zahamowały jej rozwój, ale dziś Tungsram z całą mocą nadrabia zaległości. Aby wyprzedzić konkurencję, nie może pozwolić sobie na potknięcia i niedoróbki, dlatego ogromną uwagę przykłada do zachowania najwyższych standardów jakości już na etapie projektowania.

Całemu procesowi produkcyjnemu w laboratoriach i fabrykach Tungsram przyświeca hasło „Zero defektów”. Wszystkie detale konstrukcyjne zostają dopięte na ostatni guzik już podczas projektowania i testowania. Seryjna produkcja jest natomiast planowana i sterowana komputerowo, co eliminuje błędy i niedoróbki spowodowane „czynnikiem ludzkim”. To znacznie upraszcza i przyspiesza każdy etap powstawania żarówki. Dbałość o zachowanie najwyższej jakości i określanych prawnie standardów potwierdzają liczne certyfikaty, które przyznano marce Tungsram, między innymi ISO 9001 i IATF 16949.

Uznanie kierowców dla żarówek samochodowych Tungsram rośnie. Potwierdza to nie tylko coraz wyraźniejsza obecność produktów na rynku, ale docenianie ich jakości przez branżę motoryzacyjną. Czeski magazyn AutoBible przyznał niedawno najwyższe oceny halogenom MegaLight Ultra +90% w testach „See and been seen”, których celem jest wyłonienie najlepszych żarówek dla rynku wtórnego. Równie wysoką notę uzyskały halogeny MegaLight Ultra +130% – brytyjskie Auto Express przyznało im maksymalną liczbę pięciu punktów.

Popularność żarówek samochodowych Tungsram nie dziwi. W parze z wydajnością i funkcjonalnością idzie rozsądny stosunek jakości do ceny. Jeśli potrzebujesz niezawodności, a jednocześnie nie chcesz przepłacać – wybór jest prosty.

Produkty węgierskiej marki dostarcza hurtownia autolamp.pl – oficjalny dystrybutor Tungsram.

Źródło zdjęć i mediów: shutterstock.com, youtube.com