Seria żarówek MegaLight

W latach 60 ubiegłego stulecia włączono do sprzedaży samochodowe żarówki halogenowe.

W latach 60 ubiegłego stulecia włączono do sprzedaży samochodowe żarówki halogenowe. Ten typ oświetlenia obecnie wyróżnia się na tle innych niskimi kosztami produkcji i prostotą wykonania i jest standardowo montowany w autach, jednak znajduje swoich przeciwników. Często powtarzanym argumentem przeciw halogenom jest słaby strumień światła – i tu z pomocą przychodzi marka Tungsram, która wypuściła na rynek linię MegaLight oferującą wzmacniane oświetlenie do osobówek. Seria ta obejmuje również lampy ksenonowe, rozświetlające jezdnię naturalną dla oka barwą.

Czego dowiesz się z tego wpisu?

  • Jak działają żarówki halogenowe i ksenonowe?
  • Jaką specyfikację mają żarówki z serii MegaLight?
  • Jakie istotne informacje wypisane są na opakowaniu żarówek?

W skrócie

Uczciwy producent żarówek wyposaża swoje produkty w opakowania, które informują o cechach towaru i jego przeznaczeniu. Wybierając żarówki halogenowe lub lampy ksenonowe, zwróćmy uwagę na to, czy mają homologację, czyli informację, że żarówka spełnia określone normy w krajach Europy. Często standardowe żarówki halogenowe nie dają wystarczająco intensywnego światła. Kiedy już upewnimy się, co do jakości produktu, wybierzmy wzmacniane oświetlenie na miarę swoich potrzeb.

Oferta MegaLight – dla tych, którzy szukają oświetlenia halogenowego i ksenonowego

Sprawne oświetlenie to podstawowy element bezpiecznej jazdy. Cechą charakterystyczną serii MegaLight jest o 50–150% lepsze doświetlenie drogi, dzięki czemu szybciej dostrzeżemy zagrożenia i przeszkody, więc zyskamy dodatkowy czas na reakcję. Najbardziej wydajność wzmacnianych żarówek docenią kierowcy pokonujący dalekie trasy po zmroku. Nawet w razie złych warunków atmosferycznych towarzyszy nam dużo większy komfort podczas prowadzenia samochodu. Lepsze oświetlenie to mniejsze ryzyko kolizji.

Źródła świateł mogą być halogenowe, diodowe lub ksenonowe, dziś skoncentrujemy się na tych pierwszych i ostatnich.

Żarówki halogenowe: H1, H4 i H7

Żarówki halogenowe są powszechnie stosowane w światłach drogowych, światłach mijania i przeciwmgielnych. Jeśli standardowe produkty w naszej opinii nie doświetlają wystarczająco ulicy, wybierzmy wzmacniane oświetlenie na miarę naszych potrzeb. Z taką ofertą wychodzi nam naprzeciw seria MegaLight marki Tungsram, która zwiększa jasność światła odpowiednio o 50, 90, 120 i 150%.

Najczęściej stosowanymi żarówkami w zwykłych reflektorach są te, oznaczone symbolami H1, H4 lub H7. Pierwsza i ostatnia posiadają jeden żarnik, są stosowane w światłach drogowych i światłach mijania. Natomiast żarówka H4 posiada dwa żarniki, dzięki którym jedna żarówka obsługuje zarówno światła drogowe oraz światła mijania, jak i przeciwmgielne.

Żarniki wolframowe skryte są w szklanej obudowie napełnionej gazami, takimi jak halogen. Za bańką znajduje się odbłyśnik – gdy przez żarniki wolframowe przepływa prąd, te zaczynają świecić, ich światło odbija się od odbłyśnika, a rozproszony fakturą reflektora jaskrawy snop oświetla drogę.

Halogen, od którego pochodzi nazwa żarówki, utrzymuje wysoką temperaturę żarnika i gwarantuje jasne światło. Odpowiednio dobrany kształt i wymiar żarnika pozwala optymalnie doświetlić jezdnię. Dzięki dobremu wyprofilowaniu bańki w żarówce, nie oślepimy innych kierowców.

Żarówki halogenowe marki Tungsram serii MegaLight mają różny stopień wzmocnienia:

  • Tungsram Megalight Ultra +150 – do 150% lepsza widoczność na drodze, najsprawniejsze oświetlenie i najwyższe bezpieczeństwo,
  • Tungsram Megalight Ultra +120 – do 120% lepsza widoczność na drodze,
  • Tungsram MegaLight Ultra +90 – do 90% lepsza widoczność na drodze,
  • Tungsram MegaLight Ultra +50 – do 50% lepsza widoczność na drodze.

Wymiana oświetlenia halogenowego

W większości przypadków sami możemy wymienić zużyte żarówki. Wystarczy, że zdemontujemy stare, a na ich miejsce założymy nowe. Czasem jednak konieczne okazuje się odkręcenie całego reflektora lub zderzaka czy osłon silnika, a wtedy nie obejdzie się bez pomocy mechanika.

Podczas wymiany starajmy się nie dotykać bańki żarówki, bo to przyspiesza jej zużycie. Zrobione? Teraz należy udać się na stację diagnostyczną i sprawdzić ustawienia reflektorów – koszt takiej kontroli powinien zamknąć się w kwocie 10 zł.

Lampy ksenonowe: D1S i D2S

Lampy ksenonowe Xensation MegaLight cechują się światłem o barwie bielszej o 100%. Symbole D1S i D2S odnoszą się do lamp dla reflektorów soczewkowych – przechodzące przez nie światło ma wyraźną granicę z cieniem. Dzieje się tak, ponieważ odbity od odbłyśnika blask nie jest rozpraszany przez soczewkę, a pada w ściśle określonym punkcie przed samochodem. Różnice między D1S a D2S tkwią w zakończeniu trzonka i w tym, że pierwszy typ lampy w przeciwieństwie do drugiego posiada zapłonnik generujący wysokie napięcie.

“D” w oznaczeniach D1S i D2S pochodzi od angielskiego słowa discharge, czyli wyładowanie. Ksenony nazywane są właśnie lampami wyładowczymi, ponieważ wiązka światła wytwarza się wskutek wyładowania elektrycznego w szklanej bańce napełnionej gazem.

Warto zauważyć, że lampy ksenonowe nie posiadają żarnika, który pod wpływem wstrząsów podczas jazdy mógłby ulec uszkodzeniu lub przepaleniu, dlatego też są trwalsze.

Jeśli zależy nam na dłuższej żywotności produktu, mniejszym zużyciu energii oraz jak najbardziej naturalnym świetle, postawmy na lampy Tungsram Xenstion MegaLight +100, które zapewniają do 100% lepszą widoczność na drodze. Biała barwa zapobiega szybkiemu męczeniu oka i jest dla niego naturalna, ponieważ najbardziej przypomina światło dzienne.

Wymiana oświetlenia ksenonowego

Wymiana ksenonów jest jednak kłopotliwa. Warto dokonać jej w warsztacie, gdyż między ich elektrodami wytwarza się napięcie o mocy kilku tysięcy woltów i niewprawiona osoba mogłaby ulec porażeniu prądem lub uszkodzić instalację elektryczną samochodu. Kiedy zlecić wymianę? Wtedy, gdy barwa światła, które dają, zaczyna przybierać fioletowy odcień, bo to znak, że są już mocno zużyte.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie żarówki?

Wybierając żarówki do auta, nie powinniśmy oszczędzać – mają nam zapewnić doskonałą widoczność po zmroku. Zrezygnujmy z kupowania zamienników nierozpoznawalnych firm, które mogą uszkodzić elektrykę pojazdu, a w zamian postawmy na sprawdzoną jakość, którą gwarantuje marka Tungsram.

Wartościowe produkty zakupisz w dobrze oznakowanych opakowaniach, na których umieszczone są symbole jakości. Pozwalają one dowiedzieć się jeszcze przed zakupem, czy wybrany model jest odpowiedni dla naszego samochodu – o tym mówi nam oznaczenie typu trzonka osadzanego w gnieździe reflektora.

Homologacja

Na kartoniku żarówek i lamp musi być również zawarta informacja o normach spełnianych przez dane źródło światła. W Polsce legalne są żarówki z homologacją ECE, czyli poświadczeniem o dopuszczeniu produktu oświetleniowego do użytku. Poruszając się po drogach autem z oświetleniem bez homologacji w najlżejszym wypadku zapłacimy mandat, w najgorszym – utracimy dowód rejestracyjny.

Homologacja jest nie tylko wymagana przez prawo o ruchu drogowym, ale też gwarantuje, że żarówka spełnia niezbędne normy, a zatem światło ma odpowiednią barwę i moc, która pozwoli doskonale doświetlić drogę.

Wszystkie żarówki Tungsram posiadają homologację E1, dzięki której wiemy, że mogą być wykorzystywane na drogach publicznych w całej Unii Europejskiej.

Jak poprawić jakość oświetlenia?

Aby w pełni korzystać z blasku halogenów lub lamp ksenonowych, klosze reflektorów muszą być utrzymane w dobrym stanie – na ich powierzchni nie powinno zalegać błoto, a w razie licznych pęknięć zaleca się je od razu wymienić. Jak dowodzą testy AAA Foundation for Trafic Safety, wszelkie tego typu skazy mogą osłabiać blask światła aż o 90%.

W razie przepalenia jednego ze źródeł oświetlenia wymieńmy od razu oba – i tak drugi halogen lub ksenon zakończy swą żywotność w niedługim czasie, a przynajmniej unikniemy przykrych niespodzianek w czasie podróży, wynikających z różnicy w oświetleniu po prawej i lewej stronie drogi.

Nie daj zaskoczyć się nagłemu zużyciu żarówek!

Dobrym zwyczajem, a niekiedy i koniecznością wymuszoną prawem wielu państw, po których podróżujemy, jest wożenie ze sobą zapasowego kompletu żarówek. Jazda przy jednym sprawnym źródle oświetlenia byłaby dość trudna i niebezpieczna. Dlatego, nawet gdy prawo w danym kraju tego nie nakazuje, warto mieć zapas w pogotowiu na czarną godzinę i dodatkowo wozić w schowku latarkę, która ułatwi wymianę w sytuacji awaryjnej.

Pamiętajmy, że do bezpiecznej jazdy nie wystarczy sam zakup dobrych jakościowo żarówek halogenowych lub lamp ksenonowych. Zawsze utrzymujmy reflektory zadbane, a po każdorazowej wymianie żarówek, kontrolujmy wypoziomowanie świateł.

Produkty marki Tungsram spotykają się z uznaniem w wielu krajach, także poza Europą. Oświetlenie od renomowanego producenta znajdziesz na autolamp.pl.

Tabela poniżej prezentuje kompletną specyfikację żarówek serii MegaLight marki Tungsram.

Oznaczenie
Zastosowanie
Seria
Trzonek
Moc [W]
Wydajność świetlna [lumeny]

H1

Światła drogowe i mijania

MegaLight Ultra +120
MegaLight Ultra +90
MegaLight Ultra +50

P14.5s

55

1550

H4

Światła drogowe i mijania, światła drogowe i przeciwmgielne

MegaLight Ultra +150
MegaLight Ultra +120
MegaLight Ultra +90
MegaLight Ultra +50

P43t

60 (MegaLight Ultra +120)
55/60 (MegaLight Ultra +90)

1650

H7

Światło drogowe i mijania

MegaLight Ultra +150
MegaLight Ultra +120
MegaLight Ultra +90
MegaLight Ultra +50

PX26d

55

1500

D1S

Światło drogowe i mijania

MegaLight Xensation +100

PK32d-2

35

3200

D2S

Światło drogowe i mijania

MegaLight Xensation +100

P32d-2

35

3200

Źródło zdjęć i mediów: shuterstock.com, youtube.com